Keşfet

Özel Seriler

İyi Blog

Element Yoga Serisi

Paylaş

Element Yoga Serisi

Kadim bilgiler evreni ve varoluşu dört element ile tanımlar: Toprak, Su, Ateş ve Hava. Her bir element farklı enerjiler taşır ve elementler birbirleri ile sürekli etkileşim halindedir. Evrendeki düzen ve dengeyi oluştururlar. Elementleri anlamak ve onlarla uyum içinde yaşamak için doğayı gözlemlemek ve anlamak gerekir. İç dünyamız da doğanın bir parçasıdır. Aslında bu yolculuk, kendimizi gözlemlemek ile başlar. Yoga da burada devreye girer. Yoga, ‘bir’ olma halidir. Uyum ve denge içinde yaşamayı temsil eder. Beden ve nefes farkındalığı ile yapılan bu pratik, kişiye duygusal dünyası ve elementlerin kendi üzerinde ki etkisi ile ilgili birçok ipucu verir. Günlük hayatta yaşadığımız olaylar, hissettiğimiz duygular ve verdiğimiz tepkiler hangi elementin etkilendiğini ve nereye odaklanmamız gerektiğini bize gösterir. Element Yogası serisi boyunca, elementleri temsil eden asanaları uygulayarak kendimizi derinden keşfettiğimiz bir yolculuğa çıkmayı, daha dengeli, güçlü, doğa ile uyum içinde yaşadığımız bir enerjiye sahip olmayı hedefliyoruz. Elementler dengelenmek için alana ihtiyaç duyar. Bu alanı yaratabilmek için her bir elemente teker teker odaklanacağız. Sıra ile Toprak, Su, Ateş, Hava. (Her bir elementi uygulama süresi 7 gün olarak belirlenmiştir fakat ihtiyaca göre bu süre artırılabilir veya azaltılabilir.) Element Yogası Serisi kendi gücünü keşfetme ve dünya ile uyum içinde yaşama yolculuğunda sana destek olmak, yön göstermek için yaratıldı.

A cool cat.
41dk

Toprak Elementi (7 Gün Boyunca)

Element Yogası serisine Toprak elementi ile başlıyoruz. Toprak elementi çalışmaları köklerimizle, çevremizle ilişkilerimizi sağlamlaştırır ve 'hayata güven' duygumuzu güçlendirir. Bu seride ayak ve denge duruşları üzerinde çalışarak ayaklarımızın üzerinde durmayı ve sağlam basmayı öğreniyoruz. Toprak elementini güçlendiren nefes, banda ve meditasyon da içeren bu seri her seviyeye uygundur. İsterseniz her ayın ilk haftası 7 gün boyunca her gün bu seriyi uygulayarak toprak elementinizi güçlendirebilir ve dengeleyebilirsiniz. Bu çalışmanın 7 gün boyunca yapılması tavsiye edilir.


Demet Yoruç PP

Demet Yoruç

Yoga

A cool cat.
35dk

Su Elementi (7 Gün Boyunca)

Element Yogası serisinin ikinci dersinde Su elementini dengelemek üzerine çalışacağız. Su elementi adaptasyon gücümüzle ilişkilidir. Hayat su gibi akışkan ve değişkendir, bazen durgun bazen dalgalıdır. Bu elementi dengelemek için Vinyasa yoga yani an'dan an'a yoga pozları birbirine bağladığımız akış çalışması yapacağız. Güneşe selam ile başlayacak olan seri su elementi duruşları, kalça açıcı ve öne kapanmalarla devam edecektir. Böyle kendimizi hayatın bize getirdiklerini kabul etmek ve değişime açık olmak için hazırlayacağız. Dersin sonunda nefesle beraber yapacağımız su elementi dengeleyici meditasyonu mutlaka yapmalısınız. Bu çalışmanın 7 gün boyunca yapılması tavsiye edilir.


Demet Yoruç PP

Demet Yoruç

Yoga

A cool cat.
32dk

Ateş Elementi (7 Gün Boyunca)

Ateş elementi ‘ben’ bilincini ortaya çıkaran elementtir, tamamıyla iç gücümüzle alakalıdır. İç gücümüzü farkına varma ve bu gücü doğru kullanabilmemizi sağlar. Pratik sırasında yapacağımız omurga burguları, yani yogada yapılan twist pozları, karın bölgesinde yer alan ateş elementini dengeler. Böylece karın bölgesi iç organlarımızı ve sindirim ateşini düzenlerken bir yandan da hayatımıza berraklık katar ve anlayış gücümüzü yükseltebiliriz. Ateş elementi değişime açık olmak ve cesaret ile de ilgilidir. Bu ders her seviyeden katılımcıya açıktır. Bu çalışmanın 7 gün boyunca yapılması tavsiye edilir.


Demet Yoruç PP

Demet Yoruç

Yoga

A cool cat.
40dk

Hava Elementi (7 Gün Boyunca)

Element Yogası serisinin dördüncü dersi olan Hava Elementi ile kalp açıcılar üzerine yoğunlaşacağız. Hava elementi 4. çakra yani kalp çakra ile ilişkilidir. Bu element sevgi, şefkat, açıklık, özgürlük, pozitif ve olumlu olma, zeka gibi özelliklerimizi dengeli tutar. Bu elementi dengede tutarak sevgi alma ve verme konusunda özgürleşir, daha şefkatli olabilir, hayattaki sorumluluk ve vazifelerimizde daha tutarlı, hevesli ve motive oluruz. Bu dersimizde hava elementini dengeleyici yoga poz, nefes ve meditasyon çalışmaları yaparak kendimizle ve diğerleriyle kurduğumuz bağı güçlendireceğiz. Bu çalışma her seviyeye açıktır. Bu çalışmanın 7 gün boyunca yapılması tavsiye edilir.


Demet Yoruç PP

Demet Yoruç

Yoga

Bizimle İletişime GeçSıkça Sorulan SorularKullanım KoşullarıGizlilik ŞartlarıÖn Bilgilendirme Formu
Telif Hakkı 2022 İyi yaşa. Tüm hakları saklıdır.